Nanotechnologie jako lékař
Nejprve si upřesníme pojmy. Tím z nadpisu rozumíme věcičky, u kterých hovoříme při jejich rozměrech o nanometrech, což je laicky řečena asi tisícina lidského vlasu v jeho průměru. Pokud trváte na vědečtější terminologii, tak nanotechnologie je rozměrově někde mezi 1–100 nm, což je 10−9 miliardtiny metru.
Android je zase robot. Slovo robot vymyslel bratr pan Čapka, a to se rozšířilo do celého světa. Jenže dokonalé nebylo, protože robot, je celý umělý. Proto se zažil výraz android, což znamená, že do robota jsou dány lidské prvky. Svaly, mozek, nebo cokoli jiného.
Člověk však ještě vymyslel slovo biot, kyborg a jiné, ale to už jsou jen obepisy těch původních.
Nuže, teorii máme za sebou a nyní hurá do praxe.
Odborníci, kteří se v tomto oboru angažují a pracují v University of Illinois Urbana-Champaign, dostali za úkol vymyslet něco, co by mohlo„opravit“ lidský sval, pokud tento z jakéhokoli důvodu již není schopen plnit svoji funkci.
Nebylo to vůbec jednoduché, ale výsledek, byť zatím ne úplně dle představ, se dostavil. Vědci vyvinuli nanobota, nebo, chcete-li biota, který bude využívat k pohybu nervové, ale i svalové buňky. V praxi by to mělo znamenat totéž, jako kdyby signál z mozku dostaly zdravé svaly člověka.
Navíc by se další generace měla umět spojit s buňkami, které jsou živé. To je ovšem krásná hudba budoucnosti, bioty zatím ještě nelze ovládat.
Jak vypadají? Inu, vědci zkoušeli kdeco, aby to umělo dobře plavat, a nakonec vzniklo tělo biota se dvěma bičíky. Takže by zde mohla být jistá podobnost se spermiemi. Když totiž výzkumníci zkoušeli různé tvary, ukázal se nakonec jako nejlepší právě tento, a tak byl použit.
Samozřejmě se na výzkumu dále pracuje, a budoucnost je otevřená. Pokud by se to povedlo, byla by to nová naděje pro lidi na vozíčku. A samozřejmě nejen pro ně, využití by bylo jistě u více pacientů.