Nadváha a zdravotní rizika
Nadváha, předstupeň, někdy prvním stadium obezity, přináší zvýšené riziko zdravotních komplikací. Nejčastější příčinou nadváhy je vyšší příjem energie než její výdej, vrozené genetické dispozice, poruchy metabolismu, hormonální nerovnováha, dlouhodobý neřešený stres a jiné psychické faktory. Nadváhu způsobují i nevhodné jídelní návyky vypěstované od dětství v rodině, přejídání, zvláště ve večerních hodinách a někdy i příjem malého množství tekutin.
Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje nadváhu indexem BMI (z angl.. Body-Mass Index) v rozmezí 25 až 30. BMI index je orientační hodnotou, kdy se bere v úvahu pohlaví posuzované osoby, její věk, tělesná výška a hmotnost. Mírná nadváha zpravidla zdravotní rizika nepředstavuje, za horší ze zdravotního hlediska je považována podváha.
Velkým nebezpečím je nadváha především kardiovaskulární systém, kdy ukládáním tukových buněk do cévních stěn dochází ke snižování elasticity a postupnému zužování. Následkem zvýšeného krevního tlaku může být cévní mozková příhoda nebo infarkt myokardu, srdeční arytmie nebo riziko vzniku embolií. Podkožní tuk může tlačit na plíce, tím zmenšovat jejich prostor a kapacitu. Obézní lidé dýchají mělce, jsou proto brzy unaveni a zadýchávají se i při malé námaze.
Obezita způsobuje zažívací potíže, pálení žáhy, zácpu, plynatost, někdy i záněty žlučníku. Často je spojena s cukrovkou, diabetem 2. typu, kdy tělo v důsledku snížení citlivosti organismu k inzulínu nedostatečně zpracovává krevní cukr. Tukovými vrstvami je nadměrně zatěžována i pokožka, ta se napíná a praská, vznikají strie, celulitida. V důsledku zvýšeného pocení se objevují na kůži potničky nebo ekzémy a plísně.
Obézní ženy mívají často potíže s otěhotněním, u obézních mužů častěji dochází k poruchám erekce. S obezitou souvisí i psychické potíže, nižší sebevědomí může vést k úzkostným až depresivním stavům.