Letní slunovrat a mýty
V tento čas se hojně zapalovaly tzv. ,, Baldrové ohně“ podle boha Baldra. Ohně dokázaly očistit člověka, a tak se přes ně radostně a odvážně skákalo a plameny ho tak zbavily nemocí a negativity. Druhým způsobem očisty byla koupel v jezerech. Jeden ze zvyků je pouštění svíček na kůře, ozdobené slunovratovým kvítím po vodních tocích.
Mýty
Jedna z pověr byla, že v o slunovratové noci můžete v lese najít zlaté kapradí, je možné narazit na víly nebo třeba na lesní skřítky. Věřilo se, že tato noc je magická (jiné zdroje zase uvádějí svatojánskou noc 24.6. podle Jana Křtitele – který mimochodem také prováděl očistu ve vodě). Dívky chodily (a stále chodí) sbírat devatero slunovratových bylin. Každá bylina se sbírá na jiném místě tak, aby měla co největší léčivé účinky. Ty se poté daly usušit nebo se jimi dala přivolat láska. Lze nalézt mnoho druhů, které by devatero kvítí mělo obsahovat, ale uvádí se hlavě šalvěj, tymián, levandule heřmánek, měsíček a ke slunovratu neodmyslitelně patří třezalka. Pokud si mladá dívka z devatera udělá věneček a dá si ho pod polštář, tak najde svého milého.
Letní slunovrat (nebo také Litha, Midsummer či Alban Heruin) je spojovaný s bohyní Eponou. Ta je známá tím, že jezdí na bílém koni, který se logicky k tomuto svátku také váže – hlavně si to neplést s Martinem na bílém koni, tam je to úplně jiné.
Moderní slavení slunovratu
V novopohanství se slunovrat slaví do dnes. Jsou to hojné oslavy radosti, přicházejícího léta, tance, skáče se přes oheň, nechává se na rituálu kolovat roh s medovinou, dávají se obětiny a na čem se novopohané shodnou… tak právě tento svátek se slaví za východu slunce. Takže i vy se tento čas radujte, byť i z maličkostí a dopřejte si odpočinek. Účastnila jsem se letos oslavy slunovratu s Vlčím kultem. Letní slunovrat dělají i pro veřejnost a kdokoliv tam může přijet a dozvědět se tak o lidech, kteří uctívají vlky. Nechávali jsme kolovat medovinu v rohu, vždy jsme na něco připili, a hlavně se to celé vezlo v duchu přátelství a radosti ze života.