Léčivý bodlák, ostropestřec mariánský
A nejen to, čistí cévy, bojuje proti http://www.wikiskripta.eu/index.php/Z%25C3%25A1kladn%25C3%25AD_a_roz%25C5%25A1%25C3%25AD%25C5%2599en%25C3%25A1_kardiopulmon%25C3%25A1ln%25C3%25AD_resuscitace horečce, pomáhá jako podpůrný prostředek proti účinkům chemoterapie, u diety, u astmatických záchvatů. Vlastně celkově posiluje organismus. Podílí se na léčení některých alergií, jako je například kopřivka, ale i v současnosti tolik rozšířená senná rýma.
Co je zajímavé, osvědčuje se při cestování, protože odstraňuje nevolnost. Ale prvořadé použití této bylinky je na všechny druhy onemocnění jater, semena ostropestřce jsou považovány za nejúčinnější rostlinný lék na játra. A nejen to, spolu s játry se podílí na léčbě žlučníku a také pomáhá při léčbě některých chorob trávicího ústrojí. Léčivé účinky ostropestřce mariánského, jsou známé již od starověku.
Lidově se ostropestřec nazývá „Kristova koruna“ nebo také, jako „Mariánský bodlák“. Užívá se vnitřně, kdy se jedna čajová lžička prášku, tedy nadrobno roztlučeného semene ostropestřce, dá do půllitru vroucí vody. Mícháme asi pět minut, potom necháme přikryté a necháme vylouhovat, a to na dobu kolem dvaceti minut. Čaj přecedíme a pijeme ho dvakrát denně, nejlépe asi půlhodiny před jídlem. Podle bylinkářů, by se měl čaj z ostropestřce sladit vždy medem. Pokud máme zahradu, můžeme tuto rostlinu pěstovat. Nejen jako léčivku, či okrasnou rostlinu, ale také usušené úbory, které odstřihneme před květem, mohou sloužit jako velmi dekorativní součást do usušených trvalých kytic.
Tato rostlina se pěstuje na povápněných půdách, na slunném místě, bez větrů. Rostlina je opravdu velmi mohutná, může mít až dva metry. Protože se jedná skutečně o bodlákovitou rostlinu, dejte pozor na její hodně pichlavé listy. Při sběru, krátce před dozráním, se celé hlavice rostliny odřežou a na suchém a vzdušném místě je necháme dozrát. V případě, že nemáte zahradu, kde byste mohli tuto rostlinu pěstovat, nevadí, můžete si ostropestřec drcený koupit.