Jahody patří mezi první letní ovoce
Není třeba ani toto ovoce nijak dlouze představovat, protože nejeden z nás netrpělivě vyhlíží, kdy se otevřou plantáže přístupné pro volný sběr. V tuto dobu se sjedou mnozí z různých končin a natrhají si krásně červenou pochoutku, kterou přirozeně musí co nejrychleji zpracovat. Jahody nejsou určeny pro dlouhodobé udržení v čerstvém a pevném stavu, ale zase mají mnoho způsobů, jak se dají jednoduše zpracovat. Navíc je třeba zmínit, že se řadí mezi ovoce s nižším obsahem kalorií, tudíž jsou nakonec i vhodnou pochoutkou plnou vitamínů.
Ideální zpracování jahod
V tuto chvíli se hospodyňky chopí vařeček a sešitů s recepty a vytváří různé pochutiny. V kuchyni to voní po koláčích, v mrazáku tuhne dřeň nebo domácí zmrzliny, v lednici dezerty, na stůl se nesou jahodové knedlíky a je mnoho dalších možností verzí, jak udělat radost. Nicméně je třeba myslet i na zimní časy a tak se zavařuje, dělají se marmelády a šťávy. Je škoda, že je to jen na krátkou dobu, ačkoliv je tu ještě jedna možnost, která se nabízí a je to naprostá bomba. Tu přináší jahody sušené mrazem Naklíčeno, kdy si totiž můžeme vychutnat tu čerstvost jahod kdykoliv a především v období, kdy tělo potřebuje nutně zásobu vitamínů a životabudičů.
Lyofilizace – sušení mrazem
Je celkem zajímavé, že zhruba 100g takto zmrazeného produktu odpovídá až 1kg čerstvého ovoce, což je skutečně neuvěřitelné. V podstatě se jedná o nejšetrnější metodu, která nám dodává vysoce kvalitní produkt a to v kteroukoliv dobu i mimo sezónu. Ovoce se nejprve šokově zmrazí na teplotu
-80°C a stane se z něj hotový kámen. Poté teprve přichází na řadu sušení a to za velmi nízkého tlaku. Během tohoto procesu se odpařuje tekutina a výsledkem je právě naše pochoutka. Zůstává 100% čisté křupavé ovoce. Má zachovalou barvu, ale i chuť čerstvých jahod. Navíc bez různě přidaných dalších látek nebo dochucovadel. Ideální jak pro děti, tak dospělé a skutečně stačí poměrně malé množství, které přinese uspokojení i chuťovým buňkám.