Co jsou to johansonky
Není žádným tajemstvím, že v naší republice kutilství již mnoho let vzkvétá. Již před druhou světovou válkou se o nás hovořilo jako o šikovném národu a „zlaté české ručičky“ se staly pojmem známým i v zahraničí.
Toto ještě prohloubila poválečná doba, kdy prakticky veškeré výrobky byly vzácné a jejich profesionální oprava drahá, takže ne každý si ji mohl dovolit. To nutilo lidi, aby si vše opravovali sami, což ještě zvyšovalo jejich dovednosti.
Dnes je již samozřejmě možné si v případě, že se nám nějaká věc rozbije, koupit novou či tu starou odnést do opravy, zvlášť pokud je v záruce. Mnoha lidem se však nechce zbytečně utrácet peníze, a tak si ji opraví sami.
Není tedy divu, že kutilství je u nás poměrně rozšířeným koníčkem. K tomu je však také zapotřebí spousta nástrojů. Asi každý ví, že věci jako kleště, kladivo či šroubovák jsou základ, avšak máme i poněkud obskurnější nástroje, které však kutilovi práci velmi usnadní.
Typickým příkladem mohou být jonahsonky. Vsadím se, že většina z vás, kdo se nepohybujete v oboru, nemáte ani tušení, o co se jedná. Ve skutečnosti jde o velmi užitečný nástroj pro většinu kutilů.
Zjednodušeně řečeno, jedná se o sadu měrek. S jejich pomocí lze snadno a hlavně přesně změřit materiál, který máme, a to ať už je jakékoliv velikosti. Jistě, mohlo by se namítnout, že je možné použít běžný metr. A zajisté je to pravda u věcí delších než zhruba deset centimetrů. Ale co když potřebujete například změřit s milimetrovou přesností délku několika druhů hřebíků, abyste věděli, který máte použít?
Je jasné, že jako u všeho, ani johansonky nejsou pro každého. Popravdě, většina běžných domácích kutilů si vystačí s klasickým metrem. Avšak pro ty, kteří provádí jemnější práci nebo pro něž je to profesí, se bez nich neobejdou. Tedy alespoň ne, pokud chtějí svou činnost dělat co nejlépe. A o to by mělo jít každému.